Kulturális Örökség Napjai | 2020.09.02. |
A Tündérkastélyban, a Tisztviselőtelepen, valamint A Pál utcai fiúk – a regény és Molnár Ferenc nyomában 2020. 09.19. (szombat) – 2020.09.20. (vasárnap) FIGYELEM: Az épület csak az épületvezetések során látogatható!!
Program:
VÁLTOZÁS!
Szeptember 20. (vasárnap) Az épületről Az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum a Népligetre néző „Tündérkastély” épületében talált otthonra, amelyet 1911-ben a tisztviselőtelepi főgimnázium számára emeltek az akkori város szélén. A „H” alaprajzú, szimmetrikus épület a tömbjéből kiemelkedő középrésszel és kiugró két szárnyával, monumentális kopjafákat idéző díszítőköveivel tényleg „valóságos kastély”, melyet Kőrössy Albert, a korszak sikeres építésze tervezett. Ezt a kései magyar szecesszió egyik jelentős alkotásának számító műemléket a közelmúltban kívülről felújították. A nyílt erkélyes, ablakokkal sűrűn tagolt, fehér homlokzatot az eredeti állapothoz hasonlóan magyaros mintájú sgrafittók ékesítik. A geometrikus vonaldíszítmények között stilizált növényi és állati figurákat figyelhetünk meg, de az alapos szemlélő még olvasó fiúra is akadhat.
Tisztviselőtelepi séta: Ismerjék meg a „legintelligensebb falu” történetét!
„Ha létesíthetnénk egy olyan városrészt, melyben a hivatalnokok nagy száma telepednék le állandóan, ez igen rövid idő alatt egyike lehetne Budapest legelőkelőbb városrészeinek, mely bizonyára nagy vonzerőt gyakorolna számos más, nem hivatalnok, a középosztályhoz tartozó családra is.” A teleppel való ismerkedésünk kiindulópontja a „Tündérkastélyként” emlegetett egykori gimnázium épülete, az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeum székhelye. Utunk során megismerkedünk a Tisztviselőtelep templomainak építéstörténetével, megtudhatják, hogy kinek a tiszteletére akarták jubileuminak elnevezni a katolikus templomot, és hogy ki is volt az a Rezső, aki a telep terének nevét adta a közelmúltig. Megpróbáljuk megfejteni Budapest egyik legnagyobb felületű domborművét is. Megnézzük, hol élt a helyi gimnáziumban (épületünkben) tanító Babits Mihály, valamint a feleségével, Valériával itt lakó Dienes Pál és az első diplomás magyar orvosnő, Hugonnai Vilma. Felkeressük a telep iskoláit és az egykori Egyesületi Házat is. Szó lesz még többek közt Jókai Mór második feleségéről, néhány postagalambról, a „Tizenegyek bandájáról”, és ha valaki akar, még tölcsért is csinálhat a kezéből.
Időpont: Kérjük, hogy a séta során legyenek tekintettel egymásra, különösen az idősebbekre, ezért viseljenek maszkot, és tartsák egymástól a kellő távolságot! FOTÓ: 1933. Magyarország, Budapest VIII. Magyarok Nagyasszonya (Rezső) tér, Magyarok Nagyasszonya-templom. Fortepan. Adományozó: Sütő János 1940. Magyarország, Budapest VIII. Könyves Kálmán körút 40., Magyar Nemzeti Múzeum Néprajzi Gyűjteménye és Tisztviselőtelepi Gimnázium. Fortepan/Adományozó: Somlai Tibor; Képszám: 24135
A Pál utcai fiúk – a regény és Molnár Ferenc nyomában
Maholnap 150 éves lenne Nemecsek, és csaknem 120 éves a róla szóló regény. Hatalmas távolságra vagyunk attól a boldog pillanattól, amikor Csónakossal végigprüszkölték a Ferencvárosi Dohánygyár utcáját, az „einstand”-tól, az árulástól és megbocsátástól. |
további hírek |