A Könyv és Nevelés folyóirat

Az Országos Pedagógiai Könyvtár 1966-ban több orgánum – közöttük az Iskolai Könyvtárosok Értesítője – egyesítésével hozta létre a Könyv és Nevelés című folyóiratot. A folyóirat kiadása 1987-től az 1998-ig szünetelt, az orgánumot részben az 1992-től megjelenő Könyv Könyvtár Könyvtáros folyóirat pótolta. 1999-ben az Országos Pedagógiai Könyvtár és Múzeumnak (OPKM) sikerült újraindítani a Könyv és Nevelést. A folyóirat megjelentetésének a célja egyrészt az volt, hogy ismét létrejöjjön a könyvtárügy és az oktatásügy közös területének tudományos és szakmai fóruma. Másrészt az intézmény úgy tekintett a folyóirat-kiadásra, mint ami szerves részét képezi az országos hatáskörű, szakmai tevékenységének. Ahogyan ezt elődintézményünktől Wlassics Gyula vallás- és közoktatásügyi miniszter is elvárta, s ezért 1906-ban rendelettel kezdeményezte Országos Paedagógiai Könyvtár és Tanszermúzeum Hivatalos Értesítője című lap kiadását.

A folyóirat tematikája – a könyvtári és a pedagógiai lapokkal történt – egyeztetések és konzultációk eredményeként jött létre, és az újraindulás óta lényegében változatlan. A könyvtár hagyományaiból következően hangsúlyos az iskolai könyvtárak ügye és a könyvtárak nevelő-oktató munkája. A folyóirat tematikájában meghatározó továbbá az olvasáspedagógia és az olvasáskultúra fejlesztése, a gyermek- és ifjúsági irodalom, az információs műveltség és a digitális kompetenciák, valamint a tankönyvek és taneszközök világa. A folyóirat tematikája a neveléstudományhoz és a könyvtártudományhoz egyaránt kapcsolódik, tehát interdiszciplináris. A témák vonatkozásában éppúgy feladatunknak tekintjük kulturális örökségünk értékeinek fölmutatását, mint az új tudományos, eredmények tárgyalását, vagy a jó gyakorlatok bemutatását.

A folyóirat tudományos igényű közlemények megjelentetését vállalja. Ezért a szerkesztőség arra törekszik, hogy tudományos fokozattal bíró szakemberek folyóiratunkban jelentessék meg munkáikat, hogy az új tudományos kutatások eredményeiről tanulmányt adhassunk közre. A lap várja a doktoranduszok publikációit is, és kiemelt figyelemmel vagyunk a gyakorló szakemberek: pedagógusok, könyvtárosok közleményei iránt. A folyóirat interdiszciplináris tematikájából következően nagyon fontosnak tartjuk a nevelés- és könyvtártudományon kívüli szakemberek írásait is. Az egyetemes magyar kultúra szolgálata a folyóirat régi hagyományi közé tartozik, ezért kitüntetett figyelemmel vagyunk a határon túli magyar szakemberek és alkotók munkái iránt. A lap olyan kéziratokat vár, melyek korábban még nem jelentek meg. Kivételnek tekintjük a disszertációk, szakdolgozatok kötelező nyilvánossá tételét.

A Tanulmányok rovatba szánt kéziratok terjedelme átlagosan 40.000 leütés, amelybe beleszámít az angol nyelvű tartalmi összefoglaló (kb. 1.000 karakter) és az angol és német nyelvű címfordítás. A Szemle rovatba kerülő kéziratok átlagos terjedelme legkevesebb 20.000 leütés. A Kitekintés rovatban átlagosan 12.000 leütés hosszúságú írások kerülhetnek. A közlemények terjedelmének részét képezik a hivatkozások és a tartalmi összefoglaló. Amennyiben a lábjegyzetben közölteken kívül, jelentős számban más műveket is használt a szerző, akkor lehetőség van felhasznált irodalom listájának közlésére a közlemény végén. (A lábjegyzetben mű első hivatkozáskor valamennyi adatát meg kell adni, a további említések esetén már a rövid hivatkozás elegendő. A hivatkozási formák alább olvashatók). A fejezetek és alfejezetek jelölése a szerző döntése, de 3 szintnél mélyebb hierarchiát nem alkalmazzunk. A szerzőktől kérjük a következő adatok pontos közlését: név, tudományos fokozat, beosztás, munkahely neve és székhelye. Az ábrákat, táblázatokat folyamatos számozással és címmel kell ellátni, továbbá jelölni szükséges a szerzőséget, illetve a forrást (például saját ábra). Illusztrációs célú ábrát és más szerzőnek, illetve intézménynek jog által védett ábráját, képét stb. nem közölhetjük. A mennyiségi határok – úm. mű részlete, terjedelmi szakasz, időszak – jelölésében hosszú, köz nélküli (tapadó) kötőjelet használunk. Az évszázadokat római számmal írjuk.

A szerkesztőséghez kéziratokat benyújtani a ken ´kukac´ opkm. hu címen lehet, .doc, .docx vagy .rtf. formátumban. A kéziratokat lektorálás után és a lektori vélemény figyelembevételével tudjuk közölni. A kéziratok megérkezéséről és a szerkesztési folyamat állásáról az ímélcímen és a +36 1 323-5530 telefonszámon lehet érdeklődni.

A folyóirat elektronikusan jelenik meg, a következő címeken elérhető:
1999-től https://olvasas.opkm.hu/portal/felso_menusor/konyv_es_neveles
1999–2009 Elektronikus Könyv és Nevelés: https://epa.oszk.hu/html/vgi/kardexlap.phtml?id=1245
1999–2004: https://epa.oszk.hu/html/vgi/kardexlap.phtml?id=4290
1999–2017: https://epa.oszk.hu/00200/00226
2012-től https://epa.oszk.hu/html/vgi/kardexlap.phtml?id=3300
2006-tól https://folyoiratok.oh.gov.hu/konyv-es-neveles

Hivatkozási formák a lábjegyzetben

KÖNYV
Vezetéknév, Keresztnév – Vezetéknév, Keresztnév (szerk. Kiadási év): Főcím. Alcím. Kiadás.
Kiadás helye, Kiadó. Oldalszám[ok] p. URL / DOI

Vezetéknév – Vezetéknév (Kiadási év) Oldalszám[ok] p.

KÖNYVFEJEZET
Vezetéknév, Keresztnév – Vezetéknév, Keresztnév (Kiadási év): Főcím. Alcím. In:
Vezetéknév, Keresztnév – Vezetéknév, Keresztnév (szerk.): Főcím. Alcím. Kiadás. Kiadás helye, Kiadó. Oldalszám(ok) p. URL / DOI

Vezetéknév – Vezetéknév (Kiadási év) Oldalszám [ok] p.

FOLYÓIRATCIKK
Vezetéknév, Keresztnév – Vezetéknév, Keresztnév (Kiadási év): Főcím. Alcím. Folyóiratnév, Évfolyam. Szám. Oldalszám(ok) p. URL / DOI

Vezetéknév – Vezetéknév (Kiadási év) Oldalszám[ok] p.

WEBOLDAL
Vezetéknév, Keresztnév – Vezetéknév, Keresztnév (szerk. Kiadási év): Főcím. Alcím. In:
Weboldalnév. (Dátum) URL / DOI

Petőfi Kulturális Ügynökség